چرا روغن موتور جرمینول برای داشتن یک موتور سالم ضروری است؟

اطمینان می‌توان گفت موتور ماشین، قلب تپنده‌ی آن و در نتیجه عملکرد ماشین شما وابسته به موتور خود است. فاکتورهایی در طول عمر و سلامت موتور تاثیر می‌گذارند که مهم‌ترین آن‌ها استفاده از یک روغن موتور خوب است. روغن موتور تنها مولفه‌ای است که بیش از هر چیز دیگری بر سلامت و طول عمر موتور شما تأثیر می‌گذارد. روغن موتور یکی از ضروریات یک اتومبیل‌ است که اگر فراموش شود، عواقب جدی برای ماشین شما به همراه خواهد داشت.

 

روغن موتور جرمینول چگونه بر سلامت موتور تاثیر می‌گذارد؟

از بسیاری جهات، روغن موتور روح و حیات یک ماشین است. روغن موتور، قطعات متحرک موتور شما را خنک نگه می‌دارد و اصطکاک و سایش آن را کاهش می‌دهد.

موتور یک ماشین شامل صدها قطعه متحرک کوچک و بزرگ است؛ بنابراین به طور متوسط در موتور ماشین‌ها، اصطکاک زیادی وجود دارد. این اصطکاک به خاطر ایجاد حرکت و کارکردن مداوم و کنار هم اجزا و قطعات فلزی، بادوام و قوی درون موتور است.

به همین دلیل، موتور ماشین شما به یک روان کننده یا روغن نیاز دارد تا این اجزا بتوانند کاملا روان در کنار هم حرکت کنند. این جایی است که روغن موتور به عنوان یک روان کننده حیاتی وارد می‌شود و از فرسایش موتور ماشین جلوگیری می‌کنند.

به دلیل نقش  حیاتی که روغن موتور بر سلامتی موتور و به دنبال آن کارایی ماشین دارد، استفاده از یک روغن موتور مطمئن از اهمیت والایی برخوردار است. روغن موتور جرمینول، تولید کشور آلمان با داشتن تاییدیه از  پنج شرکت‌ خودروسازی بزرگ BMW، فولکس واگن، بنز، پورشه و آئودی، می‌تواند مرغوبیت محصول را تضمین کند.

کمبود روغن موتور می‌تواند منجر به خرد شدن قطعات موتور در برخورد کردن در برابر یکدیگر شود. در نتیجه کمبود روغن موتور، باعث ایجاد ترک و از بین رفتن موتور ماشین شما می‌شود.

روغن موتور علاوه بر روان سازی قطعات متحرک موتور شما، نقش خنک کننده را نیز ایفا می‌کند. موتورها گرمای زیادی تولید می‌کنند، به ویژه هنگامی که به حداکثر فشار خود برسند و یا با حداکثر توان کار کنند. روغن موتور این گرما را جذب می‌کند و باعث خنک شدن  قطعات متحرک درون موتور می‌شود.

روغن موتور همچنین با از بین بردن مواد مضر موجود در هنگام سوختن سوخت، موتور شما را تمیز می‌کند و از فرسودگی و ناکارآیی داخلی موتور خودرو جلوگیری می‌کند

چرا روغن موتور نیاز به جایگزینی دارد؟

تعویض روغن اتومبیل، چه موقع باید انجام ‌شود؟ بسیار مهم است که پیگیر وضعیت روغن اتومبیل خود باشید، خصوصاً اگر از اتومبیل خود خیلی استفاده می‌کنید. وقتی روغن موتور، باقی بمانده و به موقع تعویض نشود، تبدیل به چیزی شبیه لجن می‌شود و باعث می شود موتور شما کارایی کمتری داشته باشد. اگر تعویض روغن موتور را بیش از اندازه عقب بی‌اندازید ممکن است موتور شما را دچار مشکل کند که در نتیجه‌ی آن هزینه‌های سنگینی را باید متحمل شوید. هرچه موتور خودرو  بیشتر بدون تعویض روغن بماند، روغن کثیف و کم اثر می‌شود. با گذشت زمان، روغن موتور اتومبیل، خاک و انواع گرد و غبار که به موتور را می‌یابند را جمع می‌کند و ویسکوزیته به طرز چشمگیری افزایش می‌یابد.

در گذشته در دهه‌ی 1980 خودروها نسبت به روغن موتورها پیشرفت بیشتری داشتند. نبود روغن موتور مناسب موتور خودروها، مشکلات جدی را به وجود می‌آورد. اما امروزه روغن موتور در انواع مختلفی با درجه‌های مختلف موجود است که هر کدام برای نوع متفاوتی از موتور طراحی شده‌اند. به عنوان مثال روغن موتور جرمینول در پنچ گرید متفاوت از جمله 0W40، 5W40، 5W30، 0W40، 0W20، تولید شده است که هر کدام متناسب با خودرو، نیاز و توقع را از یک روغن موتور خوب برآورده می‌کند.

خوشبختانه، تغییر روغن موتور و تمیز نگه داشتن موتور خودرو بسیار آسان و بسیار مقرون به صرفه است. دفترچه راهنمای اتومبیل شما راهنمای مسافت پیموده شده‌ای را ارائه می‌دهد که به شما کمک می‌کند تا بدانید چه موقع وقت تعویض روغن خودرو است.تقریبا در اکثر خودروها به ازای هر 3000 تا 5000 مایل باید روغن موتور، تعویض شود. ممکن است اتومبیل‌های اسپرت به تعویض روغن موتور بیشتری احتیاج داشته باشند. به خصوص اگر از موتور اتوموبیل در دور بالا استفاده شود. اگر از اتومبیل در هوای بسیار گرم یا سرد استفاده شود، به عنوان مثال، در یک آب و هوای گرمسیری یا در زمستان‌ها با بارش برف، فشار بیشتری به موتور آن وارد خواهید شد که نیاز به تعویض بیشتر روغن را ایجاد می‌کند.

کدام نوع روغن موتور را باید انتخاب کنید؟

روغن موتورهای مختلفی از روغن‌های مصنوعی گرفته تا روغن‌های موتوری با وزن و استانداردهای مختلف در بازار وجود دارد. استفاده از روغن مناسب، بهترین عملکرد و محافظت را در اختیار اتومبیل قرار می‌دهد.

استانداردهایی که باید هنگام انتخاب روغن موتور به خاطر داشته باشید:

استاندارد API

این استاندار توسط موسسه نفت آمریکا تأسیس شده و محصول را بر اساس قدرت پراکندگی، محافظت در برابر سایش، اکسیداسیون، خوردگی و مواد شوینده طبقه بندی می‌کند. برای تعیین استاندارد دو حرف وجود دارد

S: برای سرویس (موتورهای بنزینی)
C: برای تجاری (موتورهای دیزلی)

حرفی که پس از  حرف فوق می‌آید عملکرد روغن موتور را نشان می‌دهد. هرچه این حرف در حروف الفبا انگلیسی جلوتر باشد، کیفیت روغن بالاتر است. مثلا، روغن SF در مقایسه با روغن SR عملکرد کمتری دارد.

به عنوان مثال استاندارد API در روغن موتور جرمینول 5W40 به صورت SN/CF  و در روغن موتور جرمینول 5W30 به صورت SN/CF و در روغن موتو جرمینول 0W20 به صورت SN PLUS,SN-RC است.

 

استاندارد

ACEA

این استاندارد انجمن تولیدکنندگان اتومبیل اروپا است. استاندارد ACEA یک شاخص کیفیت است که توسط یک حرف و یک عدد تعیین می‌شود (برای مثال: A1). این حرف نوع موتور را نشان می‌دهد:

A = موتورهای بنزینی
B = موتورهای دیزلی
C = موتورهای سبک سازگار با کاتالیزورها
E = موتورهای دیزلی سنگین

به طور مثال استدارد ACEF در برخی از روغن موتورهای جرمینول عبارت است از:

روغن موتور جرمینول 5W40 با استاندارد A3/B4

روغن موتور جرمینول 5W30، با استاندارد C3

روغن موتور جرمینول 0W40، با استاندارد A3/B3/B4

روغن موتور جرمینول 10W40، با استاندارد A3/B4

روغن موتور جرمینول را از کجا می‌توان تهیه کرد؟

با توجه به اهمیت روغن موتور و تاثیر آن بر سلامت موتور خودرو، نیاز است تا حتما از یک محصول اصل و با کیفیت استفاده شود. بنابراین ما در اینجا با وارد کردن انحصاری محصولات جرمینول از آلمان، محصولی مطمئن و اصل از برند جرمینول را به شما ارئه می‌دهیم. برای مشاهده نمایندگی‌های ما روی اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *